Назначаване на работници и служители от трети страни – юни 2023

Назначаване на работници и служители от трети страни – юни 2023

Трудовата заетост на чужденци на територията на Република България е регламентирана в Закон за чужденците в Република България /ЗЧРБ/, Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност /ЗТМТМ/ и Правилника за неговото прилагане /ППЗТМТМ/.

Съществуват различни процедури за назначаване на работа според конкретната група чужденци, а именно:

  1. граждани на Европейския съюз;
  2. граждани на трети държави, с които България  (или ЕС) има международно споразумение;
  3. граждани на трети държави, с които България (или ЕС) нямат международно споразумение;
  4. бежанци.

Назначаване на чужденец – гражданин на страна-членка на Европейския съюз

След влизането в сила от 01.01.2007г. на Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз, гражданите на държави-членки на Европейския съюз, на държава – страна по Споразумението за ЕИП, или на Конфедерация Швейцария могат да упражняват правото си на свободно движение с цел работа в Република България без да им е необходимо разрешение за работа.

*Гражданин на Европейския съюз пребивава в Република България с валидна лична карта или валиден паспорт за срок до три месеца. Може да пребивава в Република България продължително или постоянно, за което му се издава удостоверение от дирекция „Миграция“ – МВР, Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) или областните дирекции на МВР, или оправомощени от директорите длъжностни лица.

Назначаване на чужденец – гражданин на трета страна, с която България има международно споразумение

Между държавите може да съществуват споразумения за облекчено назначаване на работа. В тези случаи споразуменията са с предимство пред националния ни закон.

Например,

От 01.02.2020 г. Обединеното кралство престана да бъде член на Европейския съюз. Въпреки това, по силата на Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство, свободното движение на работници между Обединеното кралство и държавите членки, продължи да съществува за преходен период до 31.12.2020 г.

След този период гражданите на Обединеното кралство се третират като граждани на трета страна, с която България няма международно споразумение.

Назначаване на чужденец – гражданин на трета страна, с която България няма международно споразумение

Пребиваването на чужденци на територията на Република България съгласно чл.23  от Закона за чужденците в Република България може да бъде:

1.постоянно – с разрешен неопределен срок.

2. дългосрочно – с разрешен първоначален срок 5 години и възможност за подновяване след подадено заявление;

За получаване право на постоянно или дългосрочно пребиваване чужденецът подава лично в дирекция „Миграция“ или в сектори/групи „Миграция“ при областните дирекции на Министерството на вътрешните работи заявление по образец и документи съгласно правилника за прилагането на закона.

В тези два случая (на постоянно и дългосрочно право на пребиваване) не се изисква издаване на разрешение за работа, но изискването за уведомяване на Инспекция по труда при назначаване на чужденец остава: в 7-дневен срок от датата на действителното започване на работа на гражданина на трета държава работодателят уведомява писмено за това Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“.

Формуляр за уведомяване може да изтеглите от тук: Уведомяване на ИТ

Към всички чужди граждани се прилагат изискванията относно здравословни и безопасни условия на труд, които се прилагат и спрямо българските граждани спрямо националното ни законодателство.  Трябва се отчита нивото на владеене на български език и да се вземат необходимите мерки, за да може обученията (например обучение за квалификационни групи по ел. безопасност) и инструктажите да бъдат ефективни.

Освен това при наемане на работа или при приемане на работник – гражданин на трета държава, работодателят трябва да изиска от него да представи валиден документ за пребиваване, нотариално заверено копие от който съхранява за срока на наемането или приемането.
Това важи по отношение на командированите или изпратените работници и служители от трети държави от местното лице, което ги е приело.
При предсрочно прекратяване на трудовото правоотношение на работника – гражданин на трета държава, или на командироването или изпращането в рамките на предоставяне на услуги, работодателят или местното лице, приело работника, уведомява писмено Агенцията по заетостта в тридневен срок от датата на прекратяване на заетостта.

3. продължително – с разрешен срок до една година;

За чужденците с продължително пребиваване  следва да се премине през специална процедура за издаване на разрешение за работа. Разрешението за работа се издава от Дирекция „Миграция“ или отдел/сектор/група „Миграция“ при областните дирекции на Министерство на вътрешните работи по искане на местният работодател. Право да подаде документите за издаване на разрешение за работа има и чужденецът, ако той вече има разрешено пребиваване на друго основание.

С цялата процедура може да се запознаете тук: https://www.az.government.bg/pages/uprajniavane-na-trudova-zaetost-erpr/

4. краткосрочно – до три месеца в рамките на всеки 6-месечен период от датата на влизането в страната.

Лицата, получили виза за краткосрочно пребиваване в България могат да бъдат назначавани само за сезонна работа.

Процедура за издаване на „Разрешение за сезонен работник” до 90 дни: https://www.az.government.bg/pages/sezonna-zaetost-do-90-dni/

Процедура за издаване на „Разрешение за сезонен работник” от 90 дни до 9 месеца: https://www.az.government.bg/pages/sezonna-zaetost-ot-90-dni-do-9-meseca/

Назначаване на бежанци, граждани на трета страна

За тази категория граждани на трети страни се изисква деклариране на заетостта.  Извършва от местен работодател, наел по трудово правоотношение по смисъла на Кодекса по труда, граждани на трети държави, ползващи се с права по Закона за убежището на бежанците.

С цялата процедура може да се запознаете тук: https://www.az.government.bg/pages/4ujdenci-po-chl29-bejanci/

Граждани на трети държави, които са подали молба за международна закрила и производството не е приключило до три месеца от подаването на молбата поради независещи от тях причини, имат право на достъп до пазара на труда и могат да упражняват трудова заетост на територията на Република България без разрешение за работа, след деклариране на заетостта в Агенция по заетостта /АЗ/ за срок до приключване на производството по реда на Закона за убежището и бежанците /ЗУБ/.

Синя карта

Една различна и допълнителна възможност представлява разрешението за пребиваване и работа тип „Синя карта на Европейския съюз”.

С цялата процедура по издаването на Синя карта може да се запознаете тук: Синя карта на ЕС

Сподели

Подобни статии